برای اینکه بتوانید نویسنده‌ی خوبی باشید، نوشتن کافی نیست. بعضی از افرادی که در ابتدای مسیر نوشتن هستند، گمان می‌کنند برای اینکه نویسنده شوند، فقط لازم است بنویسند و از خواندن غافل می‌شوند‌. اما باید بدانید که این تفکّر کاملاً اشتباه است. این خواندن است که ماده‌ی اولیه را برای نوشتن فراهم می‌کند. شما باید خیلی زیاد بخوانید تا بتوانید بنویسید. خواندن، عطش شما را برای نوشتن افزایش می‌دهد.
خواندن برای نویسنده یک کلاس درس است. به‌عنوان مثال اگر بخواهید داستان بنویسید چاره‌ای ندارید جز اینکه داستان‌های زیادی بخوانید. آنقدر بخوانید تا داستان در رگ‌هایتان جاری شود. آن‌وقت است که داستان خود را خواهید نوشت.
شما با خواندن تجربه‌های بیشتری هم به‌‌دست‌ می‌آورید‌. هر کتابی که می‌خوانید تجربه‌ی یک فضا و دنیای جدید است و تجربه یکی از ابزارهای اصلی نویسنده است.
شما با خواندن از از دیگران می‌آموزید. کافی‌ است از یک نویسنده‌ی چیره‌دست مطلبی را بخوانید و بعد خودتان شروع به نوشتن کنید. به‌وضوح تأثیر نویسنده را بر نثر خود خواهید دید. همچنین با خواندن آثار دیگران، استفاده‌ی درست از علائم نگارشی، پاراگراف‌بندی، نحوه‌ی شروع و... را خواهید آموخت.
البته این خواندن نباید بهانه‌ای باشد برای فرار از نوشتن. گاهی ذهن افراد خلاق، ماهرانه فریبشان می‌دهد. بهانه‌هایی که یک ذهن خلاق می‌تراشد ممکن است در ظاهر بسیار هم منطقی به‌نظر برسد. شما با خود می‌گویید: " اول باید مطالعه کنم و بیاموزم تا خوب بنویسم. " ولی این مسئله بهانه‌ای است که فقط شما را از نوشتن دور می‌کند و باعث می‌شود مدام نوشتن را به تعویق بیندازید.
باید نسبت به این موضوع آگاه باشید و جلوی آن را بگیرید. اگر می‌خواهید نویسنده‌ی خوبی باشید، گاه‌گاهی و تفننی نوشتن، فایده‌ای برای شما نخواهد داشت. اینکه منتظر باشید تا الهامات الهی به‌سویتان سرازیر شود و بعد شروع به نوشتن کنید، از شما نویسنده نمی‌سازد. شما باید هم زیاد بنویسید و هم زیاد بخوانید. در‌واقع داشتن یک برنامه‌ی روزانه‌ی متعادل از خواندن و نوشتن است که می‌تواند شما را به یک نویسنده‌ی توانا تبدیل کند.