بیشتر افرادی که به نوشتن روی می‌آورند، دوست دارند بدانند در مسیر رشد و پیشرفت هستند یا درجا می‌زنند؛ اما ملاکی برای سنجش پیشرفت خود ندارند. در این نوشته به دو عاملی اشاره می‌کنم که با بررسی آن‌ها می‌توانید بفهمید در مسیر رشد هستید یا خیر.

1. از نوشته‌های قبلیتان حالتان به هم می‌خورد. بله. درست خواندید. نویسنده‌ای که در مسیر رشد است، قربان‌صدقه‌ی دست‌وپای بلورین نوشته‌های قبلی‌اش نمی‌رود، بلکه با خواندنشان در می‌یابد چه‌قدر بد و خام می‌نوشته و الآن بهتر می‌نویسد.

از مزیت‌های نوشتن یادداشت‌های روزانه خیلی صحبت شده، اما یکی از مهم‌ترین منفعت‌های نوشتن این نوع یادداشت‌ها، همین بررسی عملکرد نوشتاریمان است. با نوشتن یادداشت‌های روزانه، آرشیوی از نوشته‌هایتان به تاریخ روز خواهید داشت که هر زمان اراده کنید، می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید و نوشته‌های امروزتان را با نوشته‌های قبلی مقایسه کنید. اگر احساس می‌کنید نسبت به قبل پخته‌تر و روان‌تر می‌نویسید، از علائم نگارشی در جای درست خود استفاده می‌کنید، موجزتر می‌نویسید و بهتر منظور خود را منتقل می‌کنید، به شما تبریک می‌گویم؛ شما در مسیر رشد و پیشرفت هستید.

2. نوشتن برایتان سخت‌تر شده است. بیشتر کسانی که در آغاز مسیر نوشتن هستند، تصور می‌کنند هرچه بیشتر پیش بروند، نوشتن برایشان راحت‌تر می‌شود؛ اما این تصور اشتباه است. اتفاقاً در آغاز، همه‌ی ما راحت‌تر می‌نویسیم، چون موضوعات زیادی در ذهن داریم؛ از خاطرات و احساساتمان می‌نویسیم و توجهی به کیفیت آنچه می‌نویسیم، نداریم. اما هرچه بیشتر پیش می‌رویم، کار سخت‌تر می‌شود. حالا به جمله‌هایمان دقت می‌کنیم. آیا جمله‌ای که نوشتم، صحیح است؟ به‌قدر کافی روان است؟ آیا می‌توانم جمله‌ام را طوری بنویسم که زیباتر به نظر برسد؟ آیا فلان کلمه منظورم را به‌خوبی می‌رساند یا باید واژه‌ی دیگری را جایگزین آن کنم؟

نویسنده‌ای که در مسیر پیشرفت است، ممکن است ساعت‌ها برای نوشتن یک جمله یا متن کوتاه، وقت صرف کند؛ در حالی که همین نویسنده در آغاز کار، پشت سر هم جمله‌ها را ردیف می‌کند، بدون اینکه به متن خود دقت کند. نکته‌ی دیگری که وجود دارد هم تمام شدن ایده‌ها است. پس از مدتی نویسنده احساس می‌کند همه‌چیز را گفته و دیگر موضوعی ندارد که از آن بنویسد، در نتیجه نوشتن برایش سخت‌تر می‌شود. اما نویسنده‌ای که در مسیر رشد است، تسلیم نمی‌شود. او این دشواری را تحمل می‌‌کند تا خلاقیتش شکوفا شود و به ایده‌های جدید دست یابد. پس اگر نوشتن برایتان سخت شده، به جای اینکه نگران شوید، خوش‌حال باشید، چون نشان می‌دهد شما در حال پیشرفت هستید.

سخن پایانی

در این یادداشت به دو عاملی پرداختم که با بررسی آن‌ها می‌توانید میزان پیشرفت خود در مسیر نوشتن و نویسندگی را بررسی کنید. از پیشرفت خود در این مسیر، برایم بنویسید. اگر شما هم راهی برای سنجش عملکرد نوشتاری می‌شناسید، خوش‌حال می‌شوم در قسمت دیدگاه‌‌ها به اشتراک بگذارید.