نام سریال: دوریت کوچک «دوریت کوچولو»  Little Dorritt

کارگردان: آدام اسمیت (۶ قسمت)، درولا والش (۵ قسمت)، دیرمود لورنس (۳ قسمت)

نویسنده: اندرو دیویس

بر پایه‌ی: دوریت کوچک اثر چارلز دیکنز

بازیگران: کلر فوی، متیو مک فادین، تام کورتنی، جودی پارفیت، لارنس بلچر

تاریخ انتشار: ۲۰۰۸

مدت زمان: ۴۵۲ دقیقه

زبان: انگلیسی

کشور تولیدکننده: بریتانیا

ژانر: درام تاریخی

شمار فصل‌ها: ۱

شمار قسمت‌ها: ۱۴

۶.۷/۱۰ :IMDb

جوایز: نامزد دریافت پنج جایزه‌ی بفتا، برنده‌ی جایزه‌ی گلدن گلوب «بهترین مینی‌سریال تلویزیونی»، برنده‌ی هفت جایزه‌ی امی شامل جوایز بهترین مینی‌سریال، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه‌نویسی

سریال «دوریت کوچک»، مجموعه‌ای چهارده‌قسمتی است که بر مبنای اثری از «چارلز دیکنز» به همین نام، ساخته شده است. این مجموعه روایت‌گر داستان زندگی «ایمی دوریت» یا همان «دوریت کوچک» است. ایمی به همراه پدرش در زندان مخصوص بدهکاران زندگی می‌کند. ایمی دختری معصوم و مهربان است که همه او را دوست دارند. ایمی به دنبال کار می‌گردد تا اینکه خانم نسبتاً ثروت‌مندی به اسم خانم «کلنم»، او را برای کار خیاطی استخدام می‌کند. در همین حین پسر خانم کلنم بعد از پانزده سال، از خارج از کشور بر می‌گردد. خانم کلنم رفتار بسیار سردی با پسرش دارد و او را از خانه بیرون می‌کند.آقای «کلنم» که برای حل کردن یک راز خانوادگی به کشور باز گشته است، به رابطه‌ی ایمی و مادرش مشکوک می‌شود و شروع به تحقیق می‌کند. طی این جست‌وجوها آقای کلنم متوجه می‌شود پدر دوریت کوچک، وارث ثروت هنگفتی است. بدین ترتیب، ورق بر می‌گردد و خانواده‌ی فقیر دوریت، ناگهان ثروت‌مند می‌شوند. این ثروت بادآورده رفتار تمام اعضای خانواده به غیر از ایمی را تغییر می‌دهد. آن‌ها می‌خواهند وارد محافل ثروت‌مندان شوند و مانند آن‌ها رفتار کنند. در این بین ایمی تنها کسی است که خودش را گم نمی‌کند و همان‌طور ساده و مهربان باقی می‌ماند. خانواده‌‌اش این رفتار را نمی‌پسندند و حتی ایمی را باعث سرشکستگی خود می‌دانند.

پدر ایمی به‌قدری از گذشته و خاطراتش بیزار است که رابطه‌اش را با تمامی کسانی که نقشی در زندگی آن زمانش داشته‌اند، قطع می‌کند. حتی دوستی‌اش را با آقای کلنم که باعث‌وبانی موقعیت کنونی است، به هم می‌زند و ایمی را از ارتباط با او منع می‌کند. ایمی از وضعیت جدیدش خوش‌حال نیست. تنها دل‌خوشی او عمویش است که تا حدی شبیه به ایمی است و با نواختن ساز او را شاد می‌کند. دو معما در داستان وجود دارد. یکی رابطه‌ی ایمی با خانم کلنم، و دیگری رابطه‌ی خانم کلنم و پسرش. این دو معما تا آخر داستان در هاله‌ای از ابهان قرار دارند و همین کوضوع بر جذابیت و کشش داستان می‌افزاید.چارلز دیکنز در این داستان به‌زیبایی وضعیت آن زمان انگلستان را توصیف می‌کند. شکاف طبقاتی عمیقی در جامعه وجود دارد. ثروت‌مندان و دولت‌مردان خود را بالاتر از مردم عادی و فقیر می‌بینند. بی‌وجدان هستند و هر کاری می‌کنند تا بر ثروت خود بیفزایند و موقعیت اجتماعی خود را ارتقا بدهند. شخصیت‌پردازی در این داستان همانند سایر آثار دیکنز، ماهرانه انجام شده است. دیکنز ما را به اعماق وجود هر شخصیت می‌برد تا با زیروبم کاراکترها آشنا شویم اما در عین حال تمام رازهای آن‌ها را برملا نمی‌کند تا بتواند تا آخر داستان ما را همراه خود نگه دارد. بازیگران سریال به‌خوبی از ایفای نقش خود برآمده‌اند و بازی‌های باورپذیر و شایسته‌ای را ارائه داده‌اند. این مجوعه، سریال «الیور تویست» را برایم تداعی کرد که در کودکی بارها و بارها تماشایش کرده بودم و همان حس خوب را در وجودم زنده کرد.

پی‌نوشت: کتاب «دوریت کوچک» در بازار موجود و قابل تهیه است. من هنوز این کتاب را نخوانده‌ام، ولی تجربه ثابت کرده است وقتی فیلم یا سریالی جذاب و تماشایی است، کتاب آن بسیار جالب‌تر است. در برنامه‌ام هست که آن را بخوانم. اگر شما این کتاب را خوانده‌اید، حتماً در قسمت دیدگاه‌ها نظر خود را برایم بنویسید.