ما آدم‌ها ذاتاً تنوع‌طلب هستیم و هر چیزی را که برایمان جدید باشد، بیشتر می‌پسندیم و به سمت آن گرایش پیدا می‌کنیم. واضح است که از خواندن کتاب‌های جدید لذت بیشتری می‌بریم تا اینکه بخواهیم یک کتاب را چند بار بخوانیم. اما سؤال اصلی این است که هدف ما از خواندن کتاب چیست. آیا فقط کتاب می‌خوانیم که در هر جمعی که صحبت از کتاب بود بگوییم: " اوه، بله، من هم این کتاب را خوانده‌ام. کتاب خیلی خوبی است. " انگار که مسابقه‌ای در جریان است و هرکس که تعداد بیشتری کتاب خوانده باشد، برنده است. اما با یک بار خواندن یک کتاب چه مقدار از مطالب آن در ذهن ما باقی می‌ماند؟ آیا بعد از خواندن یک کتاب می‌توانیم درباره‌ی آن برای دیگران صحبت کنیم؟ آیا خواندن کتاب تغییری در زندگی‌مان ایجاد می‌کند؟  یا فقط عادت کرده‌ایم که سرسری کتاب بخوانیم.
خواندن مکرر یک کتاب ممکن است تا حدی خسته‌کننده باشد اما اگر هدف ما از خواندن کتاب این باشد که به دانسته‌هایمان اضافه کنیم و آن‌ها را به مرحله‌ی عمل دربیاوریم، باید این خستگی را تحمل کنیم. در دنیای امروز خواندن کتاب تمایز ایجاد نمی‌کند بلکه خواندن مکرر یک کتاب و به‌کارگیری آن در زندگی است که می تواند شما را از دیگران متمایز کند.
در واقع با یک بار خواندن یک کتاب شما فقط یک دید کلی نسبت به آن پیدا می‌کنید و در خوانش‌های بعدی است که عمق مطلب را درک می‌کنید و مطالب در ذهنتان ته‌نشین می‌شود. (برای اینکه بهتر بتوانید یک کتاب را بفهمید و از مطالبش استفاده کنید یک راه خوب این است که بعد از خواندن هر فصل، مطالب را به زبان خودتان بنویسید‌. این کار علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند مطالب را دقیق‌تر بخوانید، به ماندگار شدن آن در ذهنتان هم کمک می‌کند.) البته ذکر این نکته ضروری است که همه‌ی کتاب‌ها ارزش دوباره‌خوانی ندارند. به عنوان مثال اگر شما یک کتاب جنایی می‌خوانید فقط می‌خواهید داستان را دنبال کنید تا بفهمید که قاتل کیست و به خواندن دوباره‌ی کتاب نیازی ندارید اما برای کتاب‌های آموزشی دوباره‌خوانی لازم است. البته اگر نویسنده باشید خواندن چندباره‌ی شاهکارهای ادبی برایتان مفید است چون با هر بار خواندن می‌توانید نکات جدیدی از این کتاب‌ها یاد بگیرید و این نوع کتاب‌ها برای شما مثل یک کلاس درس خواهد بود.
برای شروع یک کتاب کم‌حجم و آموزشی را انتخاب کنید و در طی سه ماه آن را سه بار بخوانید. به‌تدریج می‌توانید کتاب‌های حجیم‌تر را انتخاب کنید و تعداد دفعات خواندن را هم افزایش دهید. اگر شما هم تا به حال کتابی را چند بار خوانده‌اید، از تجربه‌ی خود برایم بنویسید.