شاید تصور می‌کنید ظرف‌شستن که کار ساده و پیش پا افتاده‌ای است. نیاز به آداب خاصی ندارد اما اگر با دقت به این کار ظاهراً ساده بنگرید، متوجه خواهید شد که پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد. بیایید باهم این آداب را بررسی کنیم.

 در ابتدا تمام ظروف را از روی میز جمع کنید و به سینک ظرفشویی انتقال دهید. سپس پیش‌بندتان را ببندید. چون احتمال پرش قطره‌های آب بازیگوش به روی لباستان وجود دارد. بعضی از سینک‌ها هم ذات خرابی دارند و وقتی جلوی آن ها می‌ایستید، لباستان را خیس می‌کنند. در اینجا می‌خواهم یک نکته‌ی مهم را با شما درمیان بگذارم. برای شستن ظروف، حتمن حتمن دستکش بپوشید، در غیر اینصورت با برخورد آلودگی‌ها با پوستتان، دچار احساس چندشناکی خواهید شد. علاوه بر این اگر دستکش نپوشید به‌مرور پوست دستتان خشک می‌شود. شما که دوست ندارید با هرکس که دست می‌دهید احساس کند کویر لوت را در دست گرفته. اگر دست‌های نازک‌نارنجی‌ و حساسی دارید، بهتر است ابتدا یک دستکش نخی بپوشید و روی آن دستکش لاستیکی. چون پوست حساس ممکن است به لاستیک دستکش واکنش نشان دهد و حساسیت پوستی و خارش هم به دردهای دیگرتان اضافه شود. 

بعد از اینکه مقدمات کار را فراهم کردید، وقت آن است که تمام آشغال‌هایی که در هر ظرف مانده را داخل سطل زباله بریزید. سپس شیر آب را باز کنید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای ظرف‌ها با آب داغ دوش بگیرند و خیس بخورند. سپس آب را ولرم کنید و شدت آن را کم کنید چون اگر شدت آب زیاد باشد امکان کمانه کردن آب از روی ظروف به سر و صورت شما وجود دارد و باید به عرضتان برسانم که این نوع آب‌تنی نه‌تنها لذتی ندارد بلکه شما را دچار اشمئزاز خواهد کرد. پس مواظب باشید. حالا روی اسکاچ چند قطره مایع ظرفشویی بریزید. در انتخاب مایع ظرفشویی دقت کنید. مایعی را انتخاب کنید که هم قدرت پاک‌کنندگی زیاد داشته باشد و هم معطّر باشد تا در حین ظرف شستن بتوانید از عطر آن لذتّ ببرید‌. حالا اسکاچ را چندبار در دست خود بفشارید تا کف کند. 

همانطور که مستحضر هستید سینک ظرفشویی دو قسمت دارد. تمام ظرف‌های کثیف باید در یک سینک قرار داده شود. حالا از این سینک به‌نوبت ظرف‌ها را بردارید و با اسکاچ تمیز کنید‌. فقط به حس بینایی‌تان اکتفا نکنید. روی بدنه‌ی هر ظرف دست بکشید تا اگر اثری از آلودگی حس کردید دوباره با اسکاچ به جان آن بیفتید تا زمانی‌که صدای قِرِچ‌قِرِچَش دربیاید. در اینجا اگر خوب عمل کرده باشید، معجزه اتفاق می‌افتد، همچنان‌که دست‌هایتان در حال شستشوی ظروف هستند و به صدای آب گوش می‌دهید، ذهنتان را آزاد بگذارید تا به هرجا که می‌خواهد برود. ایده‌هایی به ذهنتان خطور خواهد کرد که هیچ‌گاه فکرش را هم نمی‌کردید. می‌بینید حتی یک کار به‌ظاهر ملال‌آور مثل ظرف‌شستن هم می‌تواند خلاقیت شما را افزایش دهد. هر ظرفی را که تمیز کردید داخل سینک دیگر قرار دهید. وقتی تمام ظرف‌ها را با اسکاچ تمیز کردید، یکی یکی شروع به آب کشیدن آن‌ها کنید و با سلیقه ظرف‌ها را روی آب چکان قرار دهید. حالا می‌توانید از تمیزی ظروف لذت ببرید و ایده‌هایی را که به ذهنتان رسیده یادداشت کنید.