برای اینکه ببینیم بازاریابی محتوایی چیست لازم است ابتدا تعریفی از محتوا داشته باشیم. اگر فضای اینترنت را یک ظرف درنظر بگیریم، همه‌ی آنچه که این ظرف را پر می‌کند، محتوا نامیده می‌شود. مثل مقاله، پست متنی وبلاگ، پست و استوری اینستاگرام، ویدئو، پادکست و فایل صوتی، توئیت و...
اما مسئله این است که برای دیده شدن محتوایمان در اینترنت چه باید بکنیم؟ شاید بگویید تبلیغات بهترین شیوه‌ی دیده شدن است. اما سؤالی از شما دارم. زمانی که در تلویزیون، تبلیغی پخش می‌شود شما چه می‌کنید؟ آیا به این تبلیغات توجه نشان می‌دهید؟ یا شبکه‌ی تلویزیون را عوض می‌کنید یا شروع به چک کردن موبایل‌تان می‌کنید؟ همین‌طور پیامک‌های تبلیغاتی یا تبلیغاتی که در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به چشمتان می‌خورد. جز این است که سریع آن‌ها را پاک کرده یا رد می‌کنید؟
در دنیای امروز، ما از تبلیغ‌ها اشباع شده‌ایم و دیگر توجهی به آنها نمی‌کنیم و یا حتا بدتر حالمان از دیدن تبلیغات به‌هم می‌خورد. پس برای اینکه بتوانیم محصولات، خدمات و یا ایده‌های‌مان را به دیگران معرفی کنیم، چه باید بکنیم؟ در اینجاست که بازاریابی محتوایی به کمک‌مان می‌آید. بازاریابی محتوایی یعنی به‌جای اینکه به‌صورت مستقیم، محصولات و خدمات خود را تبلیغ کنید، با تولید محتوای مفید و آموزنده به مخاطب ارزشی ارائه کنید. بگذارید با ذکر یک مثال این موضوع را بررسی کنیم.
یک مدرس را درنظر بگیرید که در صفحه‌ی اینستاگرامش به جای اینکه مدام محصولات و دوره‌هایش را تبلیغ کند، محتوای آموزشی تولید می‌کند و این محتوا را به‌صورت رایگان در اختیار مخاطبانش قرار می‌دهد. این مدرس در حال ارزش‌آفرینی و کمک به مخاطب است. پس اعتماد مخاطب را جلب می‌کند. وقتی محتوای آموزنده و مفیدی توسط این مدرس ارائه می‌شود، ناخودآگاه در چشم مخاطبان به‌صورت یک متخصص جلوه می‌کند. وقتی این مدرس دوره یا محصولی معرفی می‌کند، چون قبلن به مخاطب کمک کرده و اعتمادش را جلب کرده، مخاطب با اشتیاق، محصول و خدماتش را هم می‌خرد. اکنون که با مفهوم بازاریابی محتوایی آشنا شدید، فرصت را از دست ندهید و با تولید محتوای مفید به دیده شدن خود کمک کنید.