با نزدیک شدن به سال جدید، خیلی از ما شروع به نوشتن لیست اهدافمان می‌کنیم‌ و به خودمان قول می‌دهیم که به این اهداف برسیم اما چند درصد از ما به این لیست متعهد می‌مانیم؟ ممکن است چند روز به آن عمل کنیم ولی معمولاً این فهرست‌ها لابلای روزمرگی‌های ما فراموش می‌شوند و ما زمانی به خود می آییم که یک سال گذشته و ما هیچ‌کاری برای رسیدن به اهدافمان انجام نداده‌ایم. امروز می‌خواهم ایده‌ای را به شما معرفی کنم که به‌وسیله‌ی آن می‌توانید راحت‌تر به اهدافتان برسید. این ایده از کتاب «کلمه‌ای که زندگیتان را تغییر می‌دهد» گرفته شده. در این کتاب بیان می‌شود به‌جای اینکه فهرستی از اهداف بنویسید فقط یک کلمه انتخاب کنید. این کلمه به‌عنوان نماینده‌ی مهم‌ترین اهداف شما در طول سال عمل می‌کند. این کلمه باید برای شما آنقدر جذابیت داشته باشد که هربار که آن را می‌بینید، اهداف و اولویت‌هایتان را برای شما تداعی کند. انتخاب یک کلمه، راز تغییر اساسی در زندگی است. این کار ساده باعث محدود کردن تمرکز می‌شود. سادگی باعث ایجاد وضوح، قدرت و شور و شوق می‌شود. یک کلمه برخلاف یک فهرست همیشه در ذهن می‌ماند و شما آن را فراموش نمی‌کنید.

در بخشی از کتاب مذکور می‌خوانیم:«کلمات قدرتمند هستند. آن‌ها قدرت الهام‌بخشیدن، تشویق، قدردانی، التیام و تبدیل کردن غیرممکن به ممکن را دارند. وقتی کلمه‌ی سال خود را پیدا می‌کنید، طرز فکرتان، کلمات مورد استفاده در صحبت‌هایتان، گرایش‌های قلبی‌تان و حتی اقدامات شما تغییر می‌کند.»

برای اینکه کلمه‌تان را همیشه در مرکز توجه خود نگه‌دارید می‌توانید از این راه‌ها استفاده کنید:

● کلمه‌ی خود را در مکان‌های مهم قرار دهید تا مرتب آن‌را ببینید.( مثل دیوار  آشپزخانه یا اتاق ، ماشین، برنامه‌ی روزانه، روی میز، در کمد و...)
● کلمه‌ی خود را روی محافظ صفحه نمایش لپ‌تاپ و موبایل‌تان قرار دهید‌.
● کلمه‌ی خود را روی تابلویی طراحی کنید و آن را در جایی آویزان کنید تا هر روز ببینید.
● به دنبال ضرب‌المثل ها و یا نقل‌قول های مرتبط با کلمه‌ی خود بگردید.
● آهنگی را انتخاب کنید که شما را به یاد کلمه‌تان می‌اندازد.
● یک شعر یا دعا با کلمه‌تان بنویسید‌.
● یک فایل در کامپیوترتان ایجاد کنید تا همه‌چیز را در مورد کلمه‌تان در آن جمع‌آوری کنید.
● کلمه‌تان را با دوستان و خانواده به‌اشتراک بگذارید و درباره‌ی آن صحبت کنید.

پارسال با ایده‌ی «کلمه‌ی سال» در یکی از لایوهای شاهین کلانتری آشنا شدم و  کلمه‌ی «تداوم» را انتخاب کردم. این کلمه مدام جلوی چشمم بود و تقریبن هر روز درباره‌ی آن می‌نوشتم. اگر مرا در اینستاگرام دنبال می‌کنید، حتمن استوری‌های من درباره‌ی این کلمه را دیده‌اید. این کلمه باعث شد من باانگیزه و پرانرژی باقی بمانم و از نوشتن دور نشوم.

در این یک سال، حتا یک روز هم نبود که من چیزی ننوشته باشم. روزهایی بودند که سردرگم بودم یا انگیزه‌ی زیادی نداشتم، اما کلمه‌ی «تداوم»، مرا به جلو هل می‌داد و به من یادآوری می‌کرد یأس و سرخوردگی در راه رسیدن به اهداف، پیش می‌آید اما برنده کسی است که استمرار خود را حفظ می‌کند. این کلمه مرا در مسیر نگه داشت و باعث شد هر روز قدمی برای رسیدن به اهدافم بردارم.
از انتخاب این واژه کاملن راضی‌ام چون نتیجه‌ی آن پیشرفت و رشد، و دستاوردهای زیادی بود که در این یک سال کسب کردم. چهار کتاب نوشتم که دوتای آن‌ها مراحل چاپ را طی می‌کند و دو کتاب دیگر در سایتم منتشر شدند.

کلمه‌ی سال ۱۴۰۲

کلمه‌ی امسال من «شعر» است. شعر را از دوران کودکی دوست داشتم. بیشتر بچه‌ها از خواندن و حفظ کردن شعرهای کتاب‌ فارسی، گریزان بودند اما من با علاقه آن‌ها را می‌خواندم و حفظ کردن شعر یکی از سرگرمی‌های محبوبم در آن زمان بود. حتا دفتری داشتم که شعرهای مورد علاقه‌ام را در آن می‌نوشتم.
از وقتی هم که به نوشتن روی آوردم، دلم می‌خواست جدی‌تر به شعر بپردازم. پس تصمیم گرفتم برای حفظ تمرکز و پرداختن جدی به شعر، این کلمه را به‌عنوان کلمه‌ی امسال برگزینم.
وقتی می‌گویم «شعر»، منظورم فقط نوشتن و خواندن شعر نیست. به نظر من شعر، نوعی سبک زندگی‌ست. برای اینکه بتوانم خوب شعر بنویسم، باید شاعرانه هم زندگی کنم. نگاهم را تغییر دهم، خلاقیتم را افزایش دهم و به دنیا از دریچه‌ی متفاوتی بنگرم. سعی کنم معانی جدیدی از واژه‌ها بیرون بکشم و تعابیر تازه‌ای بیافرینم.


انتخاب شعر باعث می‌شود تلاش کنم دایره‌ی واژگانم را گسترش دهم و درنتیجه بهتر و زیباتر بنویسم. خلاقیت، نگاه نو و افزایش دایره‌ی کلمات، عواملی هستند که مرا به سمت انتخاب کلمه‌ی «شعر» سوق دادند. من به نوشتن «کاریکلماتور» هم علاقه‌ی زیادی دارم و به نظرم تمام آنچه که برای شاعر شدن لازم است، برای کاریکلماتورنویسی هم واجب است. پس انتخاب کلمه‌ی شعر، اینجا هم به من کمک می‌کند.

✅️ برای اینکه بیشترین بهره را از کلمه‌ی سالم ببرم، تصمیم دارم این کارها را انجام دهم:
۱. مطالعه‌ی روزانه‌ی یک دفتر شعر
۲. نوشتن روزانه‌ی حداقل یک شعر
۳. انتشار شعرهایم در صفحه‌ی اینستاگرام و سایت شخصی‌ام
۴. قصارنویسی درباره‌ی شعر
۵. نوشتن مقاله‌های آموزشی در مورد شعر
۶. معرفی کتاب‌های شعر

خرید نسخه‌ی الکترونیک کتاب «کلمه‌ای که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد» از طاقچه

شما چه برنامه‌ای برای کلمه‌ی سال خود دارید؟ خوش‌حال می‌شوم در قسمت دیدگاه‌ها برایم بنویسید.