چرا می‌نویسم؟|قسمت نهم

دیروز وقت دندان‌پزشکی داشتم. یک سالی بود که به دندان‌پزشکی نرفته بودم. خانم منشی در را برایم گشود و با تعجب گفت: «چقدر خوشگل شدی خانم دکتر، موهات چقدر قشنگ شده». خانم منشی زن مهربانی است. از بچگی او را می‌شناسم اما اهل تعریف کردن از ظاهر کسی نیست. با خودم گفتم حتمن امروز خوش‌حال است که من به‌ نظرش زیبا می‌رسم.

در همین حین خانم دکتر دندان‌پزشک وارد شد و گفت: «به به، چقدر قشنگ شدی. با دیدن این همه زیبایی دلم باز شد. اصلن حالم خوب خوب شد». تشکر کردم و به‌یاد آوردم از شروع سال جدید هرکسی مرا می‌بیند، می‌گوید زیباتر شده‌ام. اما من که کار زیبایی روی صورتم انجام نداده‌ام، پس چه چیز باعث شده زیباتر به‌نظر بیایم؟
تنها چیزی که به ذهنم می‌رسد «نوشتن» است. نوشتن است که مرا زیباتر جلوه می‌دهد. می‌پرسید چگونه. الان برای‌تان می‌گویم.
۱. من می‌نویسم یعنی کاری را انجام می‌دهم که به آن علاقه دارم و از انجامش لذت می‌برم، درنتیجه استرس و اضطراب کاری ندارم. تجربه به من ثابت کرده وقتی کاری را انجام می‌دهم که دوستش ندارم، تحت فشار و استرس زیادی قرار می‌گیرم و همه‌ی ما می‌دانیم که استرس چه تأثیرات مخربی روی جسم و روح ما می‌گذارد. پیری پوست و چروک‌های زودرس، سفیدشدن و ریزش موها، جوش‌های صورت همه تحت تأثیر استرس بیشتر می‌شوند، مخصوصن اگر این استرس هر روز تکرار شود.

۲. با «نوشتن» احساسات منفی را تخلیه می‌کنم. منظورم فقط نوشتن صفحات صبح‌گاهی و گاه‌شمار روزانه نیست. درست است که با نوشتن‌ آن‌ها اضطراب و نگرانی‌ام کمتر می‌شود اما به عقیده‌ی من، خلق اثر، بیشتر مؤثر است. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که اندوه و خشم همراه هر روزه‌ی ماست. اما وقتی من از این اندوه یا خشم به‌عنوان ماده‌ی اولیه‌ی نوشتن اثر، استفاده می‌کنم و احساساتم محرکی می‌شود برای تولید شعر، داستانک، کاریکلماتور و یا حتا یادداشت روزانه، مقدار زیادی از سنگینی بار اندوه و خشم از دوشم برداشته می‌شود. پس نوشتن با تخلیه‌ی استرس و نگرانی و پاک‌کردن اثرات مخرب‌شان از چهره‌ام، زیبایی‌ام را بیشتر می‌کند.

گفته‌ای از فاطمه مرنیسی، نویسنده‌ی مراکشی در ذهنم تداعی می‌شود: «بنویسید تا جوان بمانید. کرم مرطوب‌کننده را دور بریزید. نمی‌توانید تصور کنید نوشتن چه تاثیر شگرفی بر پوست‌تان دارد. چین‌وچروک‌های کنار لب‌های‌تان و اخم میان ابروهای‌تان کم‌کم از بین خواهد رفت.» البته من کاملن با او موافق نیستم. پیشنهاد من به شما این است که مراقبت‌های پوستی‌تان را داشته باشید اما در کنار آن حتمن بنویسید تا تأثیر کرم‌های زیبایی را چندین برابر کنید.