چندی پیش در دوره ای به نام " سمپوزیوم پول شاهین کلانتری " شرکت کردم. در این دوره ایده ای به نام " نردبان بهره وری " مطرح شد که تصمیم گرفتم این ایده را با شما هم در میان بگذارم.

خیلی از اوقات ما کارهای دیگران را چون اجباری از سمت بیرون وجود دارد، سریعاً انجام می دهیم ، اما کاری را که مربوط به خود ماست و می تواند باعث پیشرفتمان شود، عقب می اندازیم. چون در این حالت اجباری وجود ندارد که ما را وادار به انجام کار کند. پس ما باید برای خودمان شرایطی را ایجاد کنیم که بتوانیم بر روزمرگی غلبه کنیم و از نهایت توانمان استفاده کنیم. 

وقتی برای خودتان یک اجبار بیرونی ایجاد می کنید، نظم ذهنی تان بیشتر می شود، تعهد ایجاد می شود و کار را بهتر انجام می دهید.

برای انجام این ایده سه جدول کنار هم بکشید که هر کدام از این جدول ها شش خانه داشته باشند.  این یک برنامه سه ساعته است و به شما کمک می کند که برای کارهایی که دوست دارید وقت بگذارید و انجامشان دهید.

سه کاری را که برایتان مهم است و اولویت دارد، انتخاب کنید. و هر جدول را به یکی از این کارها اختصاص دهید. هر کدام از خانه ها ده دقیقه را نشان می دهد، یعنی هر ده دقیقه که کار کردید یکی از خانه ها را علامت می زنید. هرکدام از جدول ها یک ساعت و جمعاً سه ساعت وقت لازم است.

 به عنوان مثال من این سه جدول را به نوشتن، مطالعه و تولید محتوا اختصاص داده ام.هر ده دقیقه که می نویسم یکی از خانه های جدول اولی را علامت می زنم. هر ده دقیقه که مطالعه می کنم یکی از خانه های جدول دوم را پر می کنم و هر ده دقیقه را که به تولید محتوا اختصاص می دهم یکی از خانه های جدول سوم را پر می کنم.

 شما می توانید برحسب اولویت های خودتان این سه جدول را پر کنید.مهم است که شما این نردبان را حتماً روی کاغذ داشته باشید نه اینکه ذهنی آن را انجام دهید. وقتی این جدول رسم شده جلوی چشمان شما باشد، بیشتر ترغیب می شوید که کارهایتان را انجام دهید. و همین طور این جدول ها سندی است از پیشرفت شما که باعث می شود احساس پیروزی کنید.

بهتر است حداقل برای مدت یک ماه این جدول ها را به صورت پرینت شده  آماده داشته باشید، چون تجربه نشان داده اگر بخواهید هر روز این جدول ها را بکشید، خیلی از مواقع این کار را انجام نخواهید داد.

 بعضی روزها ممکن است شما نتوانید همه خانه های جدول ها را پر کنید. اشکالی ندارد فقط ادامه بدهید. این مسئله نباید باعث شود که شما کار را رها کنید. فقط از تجربه روز قبل استفاده کنید تا بتوانید کار را بهتر انجام دهید. یک ساعت زمانی که برای هر کار اختصاص می دهید می تواند پیوسته یا ناپیوسته باشد. این برنامه بسته به نوع زندگی و وقت شما انعطاف پذیر است و به شما کمک می کند تا بتوانید بر اساس وقت های خالی خود، کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید.

این جدول ها از اتلاف وقت هم به شدت جلوگیری می کنند‌. به عنوان مثال هر زمان که بخواهید وقت خود را در شبکه های اجتماعی هدر بدهید، نردبان به شما یادآوری می کند که وقت باارزش خود را تلف نکنید و به جای آن ده دقیقه کار انجام دهید و یکی از خانه ها را پر کنید. 

بهتر است گروهی تشکیل دهید تا اعضای گروه هر روز تصویر جدول های تکمیل شده خود را در گروه ارسال کنند. به اشتراک گذاشتن جدول ها باعث ایجاد انگیزه و تعهد می شود. 

رمز موفقیت در این کار داشتن تداوم است. حتی داشتن یک جدول ناقص بهتر از نداشتن جدول است. اگر یک روز نتوانستید جدول را کامل کنید، احساس بدی نداشته باشید. آنقدر ادامه دهید تا موفق شوید تمام خانه ها را پر کنید.