لایوهای صبحگاهی هر روز ساعت ۷ صبح در پیج استاد شاهین کلانتری برگزار می‌شود. در این لایوها از نوشتن، خواندن، تولید محتوا و توسعه‌ی فردی صحبت می‌شود‌. امیدوارم شما هم با خواندن این پست به حضور در این لایوهای مفید ترغیب شوید.


بستر اینترنت بستر شگفت‌انگیزی است. همین جلسه‌ی صبحگاهی که با هم داریم و انگیزه‌ای برای تمام روز هست، این با هم بودن در بستر اینترنت اتفاق می‌افتد‌. آیا این شگفت‌انگیز نیست که از شهرها و کشورهای مختلف دوستان در لایو مشارکت می کنند؟ ما باهم هدف تعیین می‌کنیم، باهم کتاب می‌خوانیم و باهم می‌نویسیم و همه‌ی این‌ها بخاطر وجود اینترنت است. انسان می تواند بااستفاده از اینترنت جهان کوچک خود را بسازد و همان جایی‌که هست را تقویت کند‌. هر‌کسی می‌تواند در جهت ایده‌ها و اهداف خودش دنیای خاص خودش را در اینترنت بسازد. درست است که کاستی‌ها وجود دارد و همه‌چیز می توانست بهتر باشد، اما انسان باید از همان چیزی که وجود دارد کمال استفاده را ببرد‌. این روزها هر کاری که می خواهیم برای رشد خودمان یا توسعه‌ی کسب و کارمان انجام دهیم به نوعی با اینترنت مرتبط است. ما بخش زیادی از خوراک ذهنمان را از اینترنت تأمین می‌کنیم. حتا خیلی از اوقات با کتاب‌ها از طریق اینترنت آشنا می‌شویم. ما باید از فضای اینترنت به درستی استفاده کنیم‌‌. از اینترنت می توان هم برای رشد معنوی و هم برای رشد مادی استفاده کرد. اینترنت هم به توسعه‌ی ذهن کمک می کند و هم به بهتر شدن کیفیت زندگی شغلی و افزایش درآمد منجر می‌شود‌. به جای منفعل بودن در این فضا یا انجام کار شلخته جز فعالان و تأثیر‌گذاران این فضا باشیم. اگر بتوانیم در این فضا جز تولید‌کنندگان باشیم به استراتژی نیاز داریم. به زبان ساده شما برای خود یک هدف تعیین می‌کنید و بعد منابع خود را می‌سنجید‌. ( مثل زمان، پول، توانایی‌ها) از خود سوال کنید که چگونه می‌توانید از این منابع به بهترین شکل در مسیر رسیدن به هدفتان استفاده کنید. اگر شما به یک برنامه‌ی دقیق، اصولی و درست برسید، دیگر وقت و انرژی‌تان هدر نمی‌رود. داشتن استراتژی باعث می‌شود صبح‌ها با‌انگیزه از خواب بیدار شوید. ( در این قسمت از لایو استاد خودشان را مثال زدند که با‌اینکه در چند روز اخیر گرفتار بیماری بودند و اصلن حال خوبی نداشتند، لایوها را همچنان برگزار کردند. و این به‌خاطر وجود استراتژی بود‌ که باعث هدفمند شدن و حرکت‌کردن می شود.)

نکته‌ی بعدی در مورد استراتژی این است که شما مخاطب خود را انتخاب می‌کنید‌. این مهم است که شما بدانید برای چه گروهی محتوا تولید می‌کنید‌‌. شما نمی‌توانید به همه‌‌ی آدم‌ها کمک کنید‌. شما فقط می‌توانید به یک گروه خاص کمک کنید اما اگر این کار را درست انجام دهید به خیلی‌ها کمک خواهید کرد‌. چون هر آدمی که از شما تأثیر می‌پذیرد روی اطرافیان خودش هم تأثیر مثبت می گذارد. شما باید بدانید که محتوا را چگونه و در چه قالبی به مخاطبتان عرضه کنید‌.( در این قسمت از لایو استاد از مخاطبان همین لایو مثال آوردند که این لایوها ذخیره نمی شود چون مخاطب این لایو کسی است که به بهره‌وری خودش اهمیت می‌دهد‌‌. برایش مهم است که از بیست و چهار ساعت فرصتش در هر روز درست استفاده کند. مخاطب این لایو به دنبال یادگیری است و سعی می‌کند با یادگیری در زندگی‌اش تغییر ایجاد کند. می داند که رشد تدریجی و حلزون وار اتفاق می‌افتد. اما این موضوع باعث دلسردی و ناامیدی‌اش نمی‌شود‌‌. چون از مسیر لذت می‌برد‌‌‌‌‌.

مخاطب این لایو کسی‌است که خودش را در اولویت قرار می‌دهد. اول باید برای خودمان خوب باشیم و خودمان را بسازیم تا بتوانیم برای دیگران هم مفید باشیم و به آن ها کمک کنیم. چنین مخاطبی باید به سلامت خود توجه داشته باشد‌. یکی از موضوعات مهم سلامت خواب است. اگر خوب نخوابید در طی روز با دیگران درگیر خواهید شد، از زندگی لذت نخواهید برد. خوب نخوابیدن می تواند زمینه‌ساز افسردگی و نا‌امیدی هم بشود. اگر این لایو ذخیره نمی‌شود بخاطر این‌ است‌ که‌ ساعت خواب مخاطبان تنظیم شود. خواب خوب می‌تواند خلاقیت شما را به شدت افزایش دهد و باعث بالا رفتن روحیه‌ی شما بشود. ( داخل پرانتز دو نکته‌ی مهم را به صحبت‌های استاد اضافه می‌کنم:
سیستم ایمنی بدن انسان برای مقابله با عفونت‌ها و عوامل بیماری‌زا به خواب کافی نیاز دارد. پس در این روزها که شیوع کرونا بسیار زیاد شده یکی از اقدامات پیشگیری‌کننده داشتن خواب خوب و باکیفیت است. توصیه شده است که هر فرد در طول شبانه روز بین هفت تا نه ساعت بدون وقفه بخوابد تا عملکرد سیستم ایمنی بدن بهبود یابد.
همچنین خواب ناکافی تعادل هورمون‌های مربوط به اشتها را دچار اختلال می‌کند و باعث می شود اشتهای شما بیشتر شود و دیرتر احساس سیری کنید، در‌نتیجه پر‌خوری می کنید که نتیجه‌ی آن افزایش وزن است. با افزایش وزن خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هم بیشتر می‌شود.)
برای آدمی که می‌خواهد در سال جدید تغییر ایجاد کند باید از همین الان شروع به برنامه‌ریزی کند. شما در اینستاگرام می‌توانید به دو شکل فعالیت کنید‌. شما باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید صفحه‌تان یک دفترچه یادداشت شخصی باشد که از هر‌چیزی دلتان می خواهد پست بگذارید یا می‌خواهید یک صفحه‌ی حرفه‌ای با استراتژی داشته باشید؟
اگر شما یک صفحه‌ی حرفه‌ای داشته باشید هر‌چیزی را نمی توانید منتشر کنید.  باید بر‌اساس استراتژی به کار خود شکل بدهید. اگر هدف شما این است که پیجتان یک دفترچه یادداشت شخصی باشد، توقع نداشته باشید که این پیج برای شما به برند شخصی تبدیل شود یا شما را به‌عنوان یک فرد متخصص معرفی کند یا درآمدی برای شما داشته باشد یا شما را رشد دهد‌.

تولید محتوا کار سخت و پرفشاری است چون یک کار فکری است و نیاز به خلاقیت دارد. به مرور زمان، مهارت ایجاد
می‌شود اما راه میانبری برای آن وجود ندارد. در این مسیر تداوم شرط اصلی است. استراتژی باعث می‌شود شما منظم کار کنید، مخاطب خوب جذب کنید، زود کنید، به درآمد برسید، فرهنگ‌سازی کنید، یاد بدهید و رشد کنید.
برای اینکه در آستانه‌ی سال نو بتوانید این استراتژی را برای خود شفاف‌تر کنید برای سال جدید یک کلمه انتخاب کنید. این کلمه نمایانگر یک سال شماست. این کلمه باید ارزش‌ها و آنچه برای شما مهم است را یادآوری کند‌، معرف شما باشد و به شما انگیزه بدهد‌. رسیدن به این کلمه  باعث می شود به تدریج  جزئیات استراتژی سایت، پیج و رفتار روزانه‌ی شما مشخص شود‌.

پیج اینستاگرام استاد کلانتری