بعضی از افراد گمان می‌کنند نوشتن فقط مختص نویسندگان ادبی و شاعران است و بقیه‌ی افراد نیازی به یادگیری مهارت نوشتن ندارند. اما برای هر فردی که در مسیر رشد و توسعه‌ی فردی است، واجب است که نوشتن را بیاموزد. اگر می‌خواهید بدانید نوشتن چگونه بر جنبه‌های مختلف زندگی می‌تواند تأثیرگذار باشد، این مقاله را بخوانید.


فکری

نوشتن باعث می‌شود بهتر فکر کنید‌. فکر کردن روی کاغذ به شما کمک می‌کند جنبه‌های مختلف یک موضوع را ببینید. نوشتن روند فکر کردن را کند می‌کند، درنتیجه موضوع برایتان واضح می‌شود و راه حل‌های بهتری هم به ذهنتان می‌رسد. وقتی مسئله یا مشکلتان را می‌نویسید و تمام احساسات و ترس‌هایتان راجع به آن را روی کاغذ می‌آورید متوجه می‌شوید که مشکل آن‌قدرها هم بزرگ نیست و می‌توانید آن را حل کنید.
نوشتن قدرت خلاقیت شما را هم به طرز عجیبی فعال می‌کند. وقتی آزادانه و بی هیچ حد و مرزی آنچه را که در ذهنتان می‌گذرد، می‌نویسید به ایده‌های جدید و خلاقانه‌ای خواهید رسید.
همچنین برای تثبیت آموخته‌هایتان هم می‌توانید از نوشتن استفاده کنید. یکی از مشکلات اکثر ما آدم‌ها این است که با اینکه کتاب می‌خوانیم، در دوره‌های آموزشی و سمینارها شرکت می‌کنیم، اما در پایان چیزی به آموخته‌هایمان اضافه نمی‌شود. یک راه خوب برای اینکه آموخته‌هایتان را به ذهن بسپارید، نوشتن است. اگر بعد از خواندن هر فصل از کتاب یا شرکت در یک جلسه‌ی آموزشی خلاصه و برداشت خود از مطالب را بنویسید، به یادگیری و تثبیت موضوع کمک زیادی خواهید کرد.

معنوی

نوشتن یک راه خوب برای خودشناسی است. وقتی می‌نویسید به‌تدریج با لایه‌های عمقی‌تر وجودتان آشنا می شوید. بعضی از رفتارها و احساسات تا نوشته نشوند، آگاهی نسبت به آنها ایجاد نمی‌شود. وقتی می‌نویسید نقاط ضعف و قوتتان را بیشتر می‌شناسید و می توانید  در جهت بهبود خود تلاش کنید. 

نوشتار درمانی یکی از تکنیک‌هایی است که می‌تواند به سلامت روان شما کمک زیادی کند. نوشتن می‌تواند راهی برای تخلیه‌ی احساسات منفی باشد. شما می‌توانید خشم و ناراحتی خود را با نوشتن بیرون بریزید‌. آنقدر بنویسید و به زمین و زمان بد و بیراه بگویید تا آرام شوید‌. نوشتن به‌تدریج آرامش بی‌نظیری را برای شما به ارمغان می‌آورد.  
با نوشتن و تولید محتوای خوب هم باعث رشد خودتان می‌شوید و هم به دیگران کمک می‌کنید. کمک به بقیه باعث احساس ارزشمندی می‌شود و شما را از نظر معنوی رشد می‌دهد.

ارتباطی

خیلی از مشکلات ما در ارتباط‌هایمان با دیگران به دلیل کمبود واژگان ماست. وقتی کمبود کلمه داریم نمی‌توانیم خودمان را خوب بیان کنیم. با فراگیری مهارت نوشتن، کم‌کم دایره‌ی لغات شما گسترده‌تر می‌شود. شما خودتان را بهتر بیان می‌کنید و خواسته‌هایتان را شفاف‌تر بیان می‌کنید. در نتیجه ارتباطتان با دیگران هم بهتر می‌شود.

اجتماعی

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که اطرافيان‌تان با شما هم‌فکر و هم‌دغدغه نیستند؟ اگر آرزو دارید با افراد شبیه به خود معاشرت داشته باشید، نوشتن می‌تواند به کمک شما بیاید‌. با نوشتن می‌توانید دنیای خودتان را بسازید و اطرافيان خودتان را انتخاب کنید. وقتی از ایده‌ها، افکار و احساساتتان می‌نویسید، به‌تدریج آدم‌های هم‌فکر و هم‌دغدغه‌ی خود را پیدا می‌کنید. با دوستان جدیدی شبیه به خودتان آشنا نی شوید و دایره‌ی روابط اجتماعی‌تان گسترده‌تر می‌شود.

شغلی

اگر می‌خواهید در شغل خود پیشرفت کنید، مهارت نوشتن می‌تواند به شما کمک زیادی کند‌. در دنیای امروز برای معرفی کردن مهارت، ایده، حرفه و خدمات خود نیاز دارید که نوشتن را بیاموزید. مخصوصاً با فراگیر شدن اینترنت و شبکه‌های اجتماعی این نیاز بیشتر هم احساس می‌شود. هرچه مهارت نوشتاری شما قوی‌تر باشد و بتوانید محتوای تأثیرگذارتری تولید کنید، بهتر می‌توانید خودتان و شغلتان را به دیگران معرفی کنید و روی افراد تأثیر بهتری بگذارید، درنتیجه در حرفه‌ی خود بیشتر پیشرفت می‌کنید و درآمدتان هم افزایش می‌یابد‌.

حالا که با مزایای نوشتن و تأثیرات آن بر جنبه‌های مختلف زندگی آشنا شدید، وقت را تلف نکنید و از همین الان شروع به نوشتن کنید. برای آموختن مهارت نوشتن نیاز به ابزار گرانی ندارید، کافی‌ست قلم و کاغذ را بردارید، بنویسید و از نتایج آن شگفت‌زده شوید.