شاید برای افرادی که به نوشتن داستان یا شعر علاقمند هستند، عجیب باشد که چرا باید نویسندگی غیر داستانی را هم بیاموزند. اما تسلّط بر نویسندگی غیر داستانی برای هر نویسنده‌ای لازم است‌. نویسندگی غیر داستانی نیازمند استدلال است. در این نوع نویسندگی شما دیدگاهی دارید که برای تشریح و دفاع از آن مجبور به استدلال هستید. این استدلال کردن، تفکر و منطق شما را ورزیده‌تر می‌کند. نویسندگی داستانی شامل نوشتن مقاله و یادداشت است. در این نوع نوشتن، شما موضوعی را انتخاب می‌کنید، ابتدا نظرات دیگران را راجع به موضوع شرح می‌دهید و سپس نظر خود را به آن نظرات اضافه می‌کنید و استدلال می‌آورید. ممکن است نظر شما در مقابله با نظرات گفته شده باشد. شما باید با دلیل از نظر خود دفاع کنید. این نوع نوشتن باعث می‌شود شما تفکّر نقادانه را یاد بگیرید و ذهن منطقی شما تقویت شود.
بعضی از افراد تصوّر می‌کنند دنیای نویسندگی فقط یک دنیای خیالی است و منطق در آن جایی ندارد. وجود تخیّل و آزادانه نوشتن، در مرحله‌ی اول نوشتن اثر که مرحله‌ی خیال‌پردازی و شکل دادن به ایده است، درست است امّا در مرحله‌ی اجرای اثر، باور‌پذیری و منطقی بودن داستان خیلی مهم است.
هر داستانی برای باور پذیر بودن به یک منطق محافظ احتیاج دارد که نویسنده باید در آن مسیر حرکت کند. این منطق در همه‌ی ژانرها از جمله ژانر تخیلّی و فانتزی باید وجود داشته باشد. شما باید اتفاقات و پیشامدها را با دلیل و منطق جلو ببرید تا خواننده آن‌ها را باور کند.
نویسندگی داستانی و غیر داستانی در کنار هم از شما یک نویسنده‌ی خوب می‌سازد. نویسندگی غیر داستانی به شما کمک می‌کند استدلال کردن را بیاموزید و تفکّر منطقی خود را تقویت کنید. این امر برای افرادی که عادت به نوشتن دلنوشته دارند و از فضای منطقی فاصله گرفته‌اند، ممکن است بسیار سخت باشد. چون استدلال کردن و اندیشیدن، فشار زیادی به ذهن وارد می‌کند و کار وقت‌گیر و زمان‌بری هم هست. امّا باعث می‌شود شما به‌عنوان یک نویسنده، سنجش‌گرانه اندیشیدن را بیاموزید و بُعد منطقی ذهن شما تقویت شود، در نتیجه منطق داستان‌هایی هم که می‌نویسید، قوی‌تر می‌شود. بسیاری از نویسندگان و شاعران بزرگ، نویسنده‌های غیر داستانی قَدَری هم بوده‌اند.به‌عنوان مثال " اکتاویو پاز " که به‌عنوان یک شاعر قدرتمند شناخته می‌شود، علاوه بر شعر، مقاله‌های درخشانی هم نوشته است. توصیه می‌شود کتاب " دیالکتیک تنهایی " را از این شاعر بخوانید.


* این یادداشت با توجه به لایو امروز استاد کلانتری نوشته شده. لایوها هر روز ساعت هفت صبح در پیج اینستاگرام استاد کلانتری برگزار می‌شود.