با نزدیک شدن به سال جدید، خیلی از ما شروع به نوشتن لیست اهدافمان می‌کنیم‌ و به خودمان قول می‌دهیم که به این اهداف برسیم اما چند درصد از ما به این لیست متعهد می‌مانیم؟ ممکن است چند روز به آن عمل کنیم ولی معمولاً این فهرست‌ها لابلای روزمرگی‌های ما فراموش می‌شوند و ما زمانی به خود می آییم که یک سال گذشته و ما هیچ‌کاری برای رسیدن به اهدافمان انجام نداده‌ایم. امروز می‌خواهم ایده‌ای را به شما معرفی کنم که به‌وسیله‌ی آن می‌توانید راحت‌تر به اهدافتان برسید. این ایده از کتاب «کلمه‌ای که زندگیتان را تغییر می‌دهد» گرفته شده. در این کتاب بیان می‌شود به‌جای اینکه فهرستی از اهداف بنویسید فقط یک کلمه انتخاب کنید. این کلمه به‌عنوان نماینده‌ی مهم‌ترین اهداف شما در طول سال عمل می‌کند. این کلمه باید برای شما آنقدر جذابیت داشته باشد که هربار که آن را می‌بینید، اهداف و اولویت‌هایتان را برای شما تداعی کند. انتخاب یک کلمه، راز تغییر اساسی در زندگی است. این کار ساده باعث محدود کردن تمرکز می‌شود. سادگی باعث ایجاد وضوح، قدرت و شور و شوق می‌شود. یک کلمه برخلاف یک فهرست همیشه در ذهن می‌ماند و شما آن را فراموش نمی‌کنید‌.


در بخشی از کتاب مذکور می‌خوانیم:«کلمات قدرتمند هستند. آن‌ها قدرت الهام‌بخشیدن، تشویق، قدردانی، التیام و تبدیل کردن غیرممکن به ممکن را دارند. وقتی کلمه‌ی سال خود را پیدا می‌کنید، طرز فکرتان، کلمات مورد استفاده در صحبت‌هایتان، گرایش‌های قلبی‌تان و حتی اقدامات شما تغییر می‌کند.»


برای اینکه کلمه‌تان را همیشه در مرکز توجه خود نگه‌دارید می‌توانید از این راه‌ها استفاده کنید:


● کلمه‌ی خود را در مکان‌های مهم قرار دهید تا مرتب آن‌را ببینید.( مثل دیوار  آشپزخانه یا اتاق ، ماشین، برنامه‌ی روزانه، روی میز، در کمد و...)
● کلمه‌ی خود را روی محافظ صفحه نمایش لپ‌تاپ و موبایل‌تان قرار دهید‌.
● کلمه‌ی خود را روی تابلویی طراحی کنید و آن را در جایی آویزان کنید تا هر روز ببینید.
● به دنبال ضرب‌المثل ها و یا نقل‌قول های مرتبط با کلمه‌ی خود بگردید.
● آهنگی را انتخاب کنید که شما را به یاد کلمه‌تان می‌اندازد.
● یک شعر یا دعا با کلمه‌تان بنویسید‌.
● یک فایل در کامپیوترتان ایجاد کنید تا همه‌چیز را در مورد کلمه‌تان در آن جمع‌آوری کنید.
● کلمه‌تان را با دوستان و خانواده به‌اشتراک بگذارید و درباره‌ی آن صحبت کنید.


کلمه‌ی سال من:


کلمه‌ی انتخابی من برای سال آینده، «تداوم» است. به نظرم این کلمه می‌تواند به من انگیزه بدهد و مرا پرانرژی نگه‌دارد. هر زمان که مشکلات بر سر راهم قرار گیرند یا دچار خستگی و ناامیدی شوم، این کلمه به من یادآوری می‌کند که رمز پیروزی، داشتن تداوم است. اگر می‌خواهم به اهدافم برسم باید مداومت کنم و تسلیم نشوم. ممکن است روزهایی باشد که من سردرگم باشم یا انگیزه‌ام کم شده باشد اما کلمه‌ی «تداوم» دوباره شور و اشتیاق را در من زنده می‌کند و به من یادآوری می‌کند که یأس و سرخوردگی در مسیر رسیدن به اهداف پیش می‌آید اما برنده کسی است که استمرار خود را حفظ کند. به نظرم این کلمه می‌تواند جلوی ناامیدی را بگیرد چون هر موقع که به آن نگاه می‌کنم، به‌یاد می‌آورم که اگر با وجود تمام سختی‌ها دست از تلاش برندارم، بی‌شک موفق خواهم شد. همچنین این کلمه به من یادآوری می‌کند که هر لحظه در مسیر اهدافم قدمی بردارم. اینکه چند روز کار کنم اما بعد بی‌خیال شوم، فایده‌ای ندارد و مرا به مقصدم نخواهد رساند. این کلمه مرا در مسیر نگه می‌دارد و باعث می‌شود هر روز برای رسیدن به اهدافم برنامه داشته باشم.
* شما هم در مورد کلمه‌ی انتخابی خودتان برایم بنویسید.

خرید نسخه‌ی الکترونیک کتاب " کلمه‌ای که زندگی‌تان را تغییر می‌دهد " از طاقچه