بسیاری از ما دوست داریم عادت‌های مفيد را وارد زندگی خود کنیم اما در بیشتر موارد شکست می‌خوریم. حتمن برای شما هم پیش آمده که بخواهید کاری را به‌صورت عادت هرروزه‌ی خود درآورید. مثلن هر‌روز کتاب بخوانید، ورزش کنید، بنویسید، زبان خارجی یاد بگیرید، پیاده‌روی کنید و... اما معمولن چند روز یا چند هفته انجام می‌دهید و بعد ناگهان همه‌چیز به‌هم می‌ریزد و شما از ادامه‌ی مسیر منصرف می‌شوید‌.


اما اشکال کار کجاست؟ چرا ما نمی‌توانیم یک عادت خوب را به‌صورت روتین هر‌روزه انجام دهیم؟ فرض کنید شما می‌خواهید هرروز پیاده‌روی کنید. به خودتان قول می‌دهید از فردا روزی یک ساعت پیاده‌روی کنید. روز اول و دوم با انگیزه به پیاده‌روی می‌روید. روز سوم برنامه‌تان به‌قدری شلوغ است که وقتی برای پیاده‌روی باقی نمی‌ماند. روز چهارم بیمار می‌شوید و توان ندارید که یک ساعت پیاده‌روی کنید. این مسائل باعث می‌شود انگیزه‌تان را از دست بدهید. با خود می‌گویید با شرایط زندگی من این کار ممکن نیست و از پیاده‌روی منصرف می‌شوید.


امااجازه بدهید ببینیم مشکل کجاست. ما آدم‌ها وقتی تصمیم می‌گیریم عادت جدیدی را وارد زندگی روزمره‌ی خود کنیم، معمولن جوگیر شده و بدون توجه به شرایط زندگی و حرفه‌ای خود یک هدف ایده‌آل انتخاب می‌کنیم و وقتی نمی‌توانیم این هدف را هرروز و در هر شرايطی انجام دهیم، سرخورده می‌شویم و از ادامه‌دادن باز می‌مانیم.
برای حل این مشکل، استفان گایز در کتاب " عادت‌های انعطاف‌پذیر " روش جالبی ارائه می‌کند.
فرض کنید شما می‌خواهید عادت مطالعه را وارد برنامه‌ی روزانه‌ی خود کنید. برای ایجاد این عادت به‌جای اینکه بگویید از فردا دو ساعت کتاب می‌خوانم، سه سطح را درنظر بگیرید: سطح خرد، سطح متوسط و سطح بزرگ.


سطح خرد سطحی است که شما در هر شرایطی که باشید حتا در یک روز پرمشغله یا هنگام بیماری، بازهم می‌توانید آن‌را انجام دهید. به‌عنوان مثال شما در پرمشغله‌ترین روز خود هم می‌توانید یک صفحه کتاب بخوانید پس این یک صفحه را به‌عنوان سطح خرد خود در‌نظر می‌گیرید. سطح خرد برای شروع خیلی آسان است. به‌راحتی و در هر شرايطی قابل انجام است. این سطح ترسناک نیست و باعث می‌شود شما همیشه در مسیر باقی بمانید.


سطح بزرگ سطح ایده‌آل شماست، یعنی اگر این سطح را انجام دهید تأثیرگذار و بسیار رضایت‌بخش است. مثلن سطح بزرگ می‌تواند برای شما خواندن پنجاه صفحه در روز باشد. این سطح، انگیزه‌بخش است و عمل‌کردن به آن هیجان انگیز است.


سطح متوسط بین دو سطح خرد و بزرگ قرار می‌گیرد. شروع کردنش بیش‌از‌حد مشکل نیست و اگر انجام شود نسبتن رضایت‌بخش است. در مثال ما این سطح می‌تواند خواندن ده صفحه کتاب در روز باشد.


برای اینکه بتوانید با موفقیت به عادت‌های خوب شکل دهید، باید به‌طور مداوم عمل کنید. حاضر شدن مدام در برنامه، همیشه باید اولویت‌تان باش‌. سطح خرد به شما کمک می‌کند همیشه در برنامه حاضر باشید. اما باید توجه داشته باشید که برای پیشرفت، نباید به سطح خرد بسنده کنید، چون سطح خرد در دراز مدت، اهداف شما را تامین نمی‌کند. مثلن با خواندن یک صفحه یا نوشتن چند خط شما به جایی نخواهید رسید. باید تلاش کنید تا به سطح متوسط و بزرگ برسید. سطح کوچک فقط باعث می‌شود شما همیشه در برنامه باقی بمانید و با انجام آن احساس خوبی داشته باشید.
هر چند وقت یک‌بار سطح خرد، متوسط و بزرگ خود را بررسی کنید چون با گذشت زمان و پیشرفتی که می‌کنید لازم است تغییراتی در این سطوح داده و آن‌ها را ارتقا بدهید.


خرید نسخه‌ی الکترونیک  کتاب " عادت‌های انعطاف‌پذیر " از فیدیبو