بسیاری از ما علاقه داریم که کتابخوان باشیم اما بیشترمان وقت و حوصله کافی را به کتاب خواندن اختصاص نمی دهیم. در این مقاله چند نکته مهم در مورد اینکه چگونه مطالعه را به عادت روزانه خودمان تبدیل کنیم گردآوری کرده ام.

۱. با کتاب هایی که برایتان جذابند شروع کنید

اگر کتابی را دوست ندارید، نخوانید. به صرف اینکه استاد یا شخص مشهوری کتابی را معرفی می کند آن را نخوانید. هر انسانی سلیقه مخصوص به خودش را دارد. ببینید خودتان به چه نوع کتاب هایی علاقه مند هستید. می توانید از دوستانتان که با روحیات شما آشنا هستند پرس و جو کنید. راه دیگر آن است که خلاصه کتاب ها را بخوانید و با محتوای آن ها آشنا شوید. کافی است اسم کتاب را در گوگل جستجو کنید و درباره آن کمی بخوانید. خواندن چند صفحه اول هر کتاب هم می تواند به شما کمک کند.

 اپلیکیشن هایی مثل فیدیبو و طاقچه معمولاً چند صفحه ابتدایی هر کتاب را به عنوان نمونه رایگان در اختیار شما قرار می دهند که خواندن آن ها می تواند در انتخاب کتاب ها به شما کمک کند. خواندن کامنت هایی هم که درباره هر کتاب نوشته شده بد نیست. شما می توانید نظرات دیگران را بخوانید و ببینید آیا موضوع کتاب مورد علاقه شما هست یا نه.

۲. هر روز کتاب بخوانید

برای اینکه کتاب خواندن را به یک عادت تبدیل کنید لازم است هر روز حتی اگر شده چند خط کتاب بخوانید. وقتی کاری به عادت تبدیل می شود که هر روز آن را انجام دهید. اینکه یک روز بخوانید و چند روز بی خیال خواندن شوید، باعث فاصله گرفتن شما از فضای کتابخوانی می شود. برای شروع می توانید با پنج دقیقه در روز شروع کنید. پنج دقیقه مدت زمان کوتاهی است و شما حتماً می توانید آن را انجام‌ دهید.

۳. کم کم و به تدریج زمان مطالعه را افزایش دهید

به خودتان قول ندهید که از فردا روزی ۳ ساعت کتاب می خوانید. همان طور که از قدیم گفتند: " سنگ بزرگ نشانه نزدن است." برای کسی که عادت به مطالعه ندارد ۳ ساعت زمان زیادی است. ممکن است خسته و بی حوصله شوید یا کاری برایتان پیش بیاید که نتوانید ۳ ساعت را به کتاب خواندن اختصاص دهید. وقتی به قولی که به خودتان داده اید عمل نکنید سرخورده و ناامید خواهید شد و با خودتان خواهید گفت:"شدنی نیست. من نمی توانم به یک فرد کتابخوان تبدیل شوم." با ۵ دقیقه در روز شروع کنید. بعد از چند روز که پنج دقیقه زمان صرف مطالعه کردید یک جدول با پنج خانه رسم کنید و در هر روز ۵ بار و هر بار به مدت حداقل ۵ دقیقه کتاب بخوانید. بعد از هر پنج دقیقه ای که به خواندن کتاب پرداختید  یکی از خانه ها را علامت بزنید. توجه داشته باشید در هر بار فقط یک خانه را علامت بزنید. می توانید هر بار  بیشتر از پنج دقیقه بخوانید اما اگر بیست دقیقه خواندید باز هم فقط یک خانه را علامت بزنید. هدف این است که شما پنج بار در روز به سمت خواندن کتاب بروید تا کتابخوانی برایتان به یک عادت تبدیل شود.

۴. بعد از مطالعه به خود پاداش بدهید

 بعد از اتمام هرکدام از ۵ دقیقه ها، به خود یک جایزه کوچک بدهید. به عنوان مثال با کلماتی مثل آفرین، عالی بود، تو موفق شدی، یا با انجام یک حرکت ساده مثل لبخندزدن، بشکن زدن و یا دست زدن.می توانید به عنوان جایزه یک خوراکی کوچک مثل آبنبات، توت یا خرما بخورید.(در این مورد زیاده روی نکنید چون مسئولیت اضافه وزن‌ شما را به عهده نخواهم گرفت!)

پاداش دادن باعث می شود از انجام کار حس خوبی داشته باشید و مغز به انجام کارهای خوشایند علاقمند است و دوست دارد آن ها را تکرار کند.

۵. همیشه همراه خود کتاب داشته باشید

هرجا که می روید یک کتاب کوچک و کم حجم همراه خود داشته باشید و در مترو، اتوبوس یا زمان های انتظار چند صفحه از آن را بخوانید. از اپلیکیشن های خواندن کتاب مثل فیدیبو، طاقچه و کتابراه هم می توانید استفاده کنید تا همیشه به کتاب دسترسی داشته باشید و در هر جایی که باشید بتوانید مطالعه کنید.