برای اینکه بتوانید نویسنده شوید، باید نوشتن را به عادت روزانه خودتان تبدیل کنید. یعنی حتی یک روز هم نباید باشد که شما در آن روز چیزی ننوشته باشید.اما برای ایجاد عادت نوشتن، لازم نیست به خود بگویید از فردا روزی ۳ ساعت می نویسم. 

برای یک فرد تازه کار انجام این کار سخت خواهد بود. ممکن است بتوانید چند روز پشت سر هم این کار را انجام دهید. اما یک روز مشکلی برایتان پیش بیاید و یا سرتان شلوغ شود و نتوانید ۳ ساعت بنویسید‌.و وقتی یک یا دو روز ننویسید و بین نوشتنتان وقفه بیفتد، از خودتان ناامید می شوید. به خود می گویید"من نمی توانم، نمی شود، وقت برای نوشتن ندارم، من آدم متعهدی نیستم و..." 

برای اینکه نوشتن را به یک عادت روزانه آسان و خوشایند تبدیل کنید، می توانید از تمرین "۵ دقیقه" استفاده کنید. این تمرین بسیار ساده و جذاب است و شما را به نوشتن تشویق می کند‌.

برای انجام تمرین ۵ دقیقه، یک جدول بصورت عمودی با پنج خانه رسم کنید. هر بار که می نویسید یکی از خانه ها را علامت بزنید. شما در هر بار حداقل ۵ دقیقه باید بنویسید.

 می توانید برای جذاب کردن پنچ دقیقه ها و اندازه گیری زمان از ساعت شنی استفاده کنید. ساعت های شنی در طرح ها و رنگ های زیبا با تایم پنج دقیقه در بازار موجود است. می توانید برای دلپذیر کردن زمان های نوشتن از این ساعت ها بخرید و از ریزش شن‌ها در حین نوشتن، لذت ببرید.

در هر بار نوشتن می توانید بیشتر از پنج دقیقه بنویسید، اما توجه داشته باشید اگر در یک نوبت، بیست دقیقه نوشتید، فقط یک خانه را علامت بزنید، نه ۴ خانه را.هدف از تمرین ۵ دقیقه این است که در طول روز ۵ بار به سمت نوشتن بروید تا به تدریج نوشتن برایتان به صورت یک عادت روزانه در بیاید. 

بهتر است این جدول را هر شب برای روز بعد ترسیم کنید و آن را جایی در معرض دید خود قرار دهید که در طول روز جلوی چشمتان باشد تا فراموش نکنید که این تمرین را انجام‌ دهید.

برای جذاب تر شدن این تمرین، سعی کنید جدول های زیبا با رنگ های شاد بکشید و بعد از هر بار نوشتن، حتما یک خانه را علامت بزنید و به خودتان جایزه کوچکی بدهید. این جایزه می تواند به صورت کلامی باشد مثلاً می توانید به خود بگویید" آفرین، ای ول، تو دیگه کی هستی، تو بهترینی، تو آخرشی، تو بی نظیری" و یا هر عبارت دیگری که احساس خوبی در شما ایجاد کند را می توانید به کار ببرید.یا این جایزه می تواند به صورت یک حرکت کوچک مانند بشکن زدن، دست زدن، به هوا پریدن، لبخند زدن، روی شانه خود زدن باشد.حتی می توانید بعد از هر نوبت نوشتن به خود خوراکی خوشمزه ای مثل آبنبات، شکلات، خرما، توت، چای، قهوه جایزه دهید. البته مواظب سلامتی و اضافه وزن‌تان هم باشید!

شما می توانید حتی خواندن چند صفحه از کتاب محبوبتان یا خواندن یک شعر زیبا را به عنوان جایزه درنظر بگیرید. انتخاب جایزه به سلیقه و حس و حال خودتان بستگی دارد. هر چیزی که بتواند در لحظه، شما را خوشحال کند، می تواند به عنوان جایزه استفاده شود.

در هر یک از ۵ دقیقه ها چه بنویسیم؟

شاید با خود بگویید در هر نوبت چه بنویسم؟ من که موضوعی برای نوشتن ندارم.برای شروع می توانید از نوشتن "گاه شمار روزانه" استفاده کنید. بدین صورت که تمام کارهایی را که از صبح که بیدار می شوید تا شب که می خوابید، با جزئیات و ساعت به ساعت بنویسید. نوشتن گاه شمار باعث می شود همیشه موضوعی برای نوشتن داشته باشید.

کار ساده و مفید دیگری که می توانید انجام دهید "رونویسی" است‌. مشق های دوران دبستان را که حتماً به خاطر دارید. مثل همان عمل کنید. کتاب مورد علاقه تان را بردارید و از روی آن بنویسید. این کار باعث می شود با سبک و سیاق نویسندگان مختلف آشنا شوید، تمرکزتان بیشتر می شود و حتی باعث بهبود نگارشتان می شود.

 شما در تمرین ۵ دقیقه می توانید هر چیزی را  که دوست دارید بنویسید مثل یادداشت های روزانه، داستان کوتاه، شعر، جستار، کلمه نویسی، یا حتی بخشی از کتابتان.

از تمرین پنج دقیقه می توانید برای هر کار دیگری که می خواهید آن را به عادت روزانه خودتان تبدیل کنید، بهره بگیرید.مثلاً برای خواندن کتاب، ورزش، یادگیری زبان انگلیسی و... کافیست در هر نوبت فقط پنج دقیقه ورزش کنید یا کتاب بخوانید.

☆ سپاس از شاهین کلانتری بابت معرفی این تمرین مفید

● اگر می خواهید درمورد "گاه شمار روزانه" بیشتر بخوانید:

تمرین گاه شمار روزانه