حتماً یادتان هست در دورانی که به مدرسه می‌رفتید، از روی کتاب‌های درسی مشق می‌نوشتید. تمرین رونویسی مثل همان مشق نوشتن‌ها است. کافی است کتاب یا متن مورد علاقه‌تان را بردارید و از روی آن بنویسید.

به این نکته توجه داشته باشید که به متن علاقه‌مند باشید، به‌خاطر توصیه‌ی کسی کتاب را انتحاب نکنید. شما می‌توانید از روی داستان کوتاه، شعر، نثر ادبی، جملات قصار و کتاب‌های آموزشی رونویسی کنید. بهتر است کم‌کم این کار را انجام دهید. مثلاً با روزی چند جمله یا پاراگراف شروع کنید و به‌تدریج حجم رونویسی‌تان را زیاد کنید.

فواید رونویسی


زیباتر شدن نثر

وقتی از روی یک متن زیبا رونویسی می ‌کنید روی شیوه‌ی نوشتن شما تأثیر می‌گذارد و شما هم زیباتر می‌نویسید. منظور این نیست که عیناً و به‌تقلید از نویسنده بنویسید، فقط در حال‌وهوای آن نوشته قرار می‌گیرید.

افزایش قدرت تمرکز

رونویسی باعث می‌شود قدرت تمرکزتان بیشتر شود و بهتر مطالب را به ذهن بسپارید. رونویسی باعث کند شدن سرعت یادگیری می‌شود و این کند شدن به عمیق‌تر شدن آموخته‌ها و تثبیت بهتر آن‌ها در ذهنتان کمک می‌کند.

آشنایی با سبک‌های مختلف

 فایده‌ی دیگر رونویسی آن است که شما را با سبک‌های مختلف نوشتن به‌صورت عملی آشنا می‌کند. رونویسی یک راه خوب برای یادگیری و چگونگی نوشتن متن‌های مختلف است.

ایده‌ای برای نوشتن

وقتی چیزی به ذهنتان نمی‌رسد که بنویسید، می‌توانید از این تمرین استفاده کنید. فقط کافی است کتاب را باز کنید و از روی متن مورد علاقه‌تان شروع به رونویسی کنید. معمولاً حین انجام آن ایده‌هایی هم به ذهنتان خواهد رسید.

چند نکته‌ی مهم

 برای رونویسی بهتر است به سراغ نویسندگان بزرگ فارسی بروید، چون ترجمه‌های ضعیف می‌تواند شیوه‌های نادرست نگارش را در ذهنتان تثبیت کندد. اگر هم می‌خواهید سراغ نویسندگان خارجی بروید حتماً از کارهای مترجمان بزرگ و کاربلد استفاده کنید.

بعد از پایان رونویسی می‌توانید کلمه‌های جدید و جالب، و یا ترکیب‌هایی را که برایتان جذاب است یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود دایره‌ی واژگان فعال شما گسترش یابد. از این ترکیبات می‌توانید بعداً در نوشته‌هایتان استفاده کنید.

 تمرین رونویسی وقتی نتیجه‌بخش خواهد بود که هر روز انجامش دهید. می‌توانید یکی از پنج دقیقه نوشتن‌های خود را در هر روز به این تمرین اختصاص دهید.

اگر با تمرین پنج دقیقه آشنایی ندارید اینجا را ببینید:

تمرین پنج تا پنج دقیقه