چند وقتی است که در هنگام دوش گرفتن جملات و متن های خلاقانه و جالبی به ذهنم می رسد که بعضی از آنها را در صفحه اینستاگرامم به اشتراک گذاشته ام. در ابتدا شاید این موضوع به نظرم تصادفی می رسید اما با تکرار شدن آن مطمئن شدم که حمام محل خوبی برای شکوفایی خلاقیت است.

قبلاً که نوشتن را به صورت جدی انجام نمی دادم، هنگام دوش گرفتن به دغدغه ها و مشکلاتم فکر می کردم یا در بهترین حالت آواز می خواندم.

 ( این آواز خواندن در حمام را هم به شما توصیه می کنم، شاید صدایتان برای بقیه گوش خراش باشد اما آرامش و لذت خاصی برایتان ایجاد می کند. آواز خواندن فواید دیگری هم دارد: 🔸تحقیقات نشان داده است ؛ آواز خواندن در حمام سیستم ایمنی شما را تقویت میکند

🔸فشار خون شما را کاهش میدهد

🔸باعث تقویت عضلات گردن، گلو، دهان و صورت می شود.

🔸غده تیروئید را تحریک و سوخت و ساز بدن را بالا می برد.

🔸استرس شما را رفع کرده و حالتان را خوب میکند !)

 اما از چند ماه قبل که شروع به نوشتن کردم در حمام ذهنم را آزاد می گذاشتم و فقط به شستشو می پرداختم و از آنجا که موهای خیلی بلندی دارم، هر دفعه تقریباً نیم ساعتی را زیر دوش می گذرانم. محققان می گویند اندکی حواس پرتی برای خلاقیت لازم است. در حمام وقتی به شستشوی بدن مشغول می شویم، این کار را به صورت ناخودآگاه انجام می دهیم و این امر به قسمت های دیگر مغز اجازه می دهد که خلاقیت خود را بروز دهند. این همان اتفاقی است که در هنگام پیاده روی هم می افتد، شما به راه رفتن فکر نمی کنید و ناخودآگاه این کار را انجام می دهید. در این زمان هم ذهن بازتر است و خلاقیت بیشتری از خود نشان می دهد.

به نظر من صدای آب و تنهایی و آرامشی هم که در حمام وجود دارد به این امر کمک می کند. ذهن ما در حالت آرامش قرار می گیرد و ایده های جدید و خلاقانه به ذهنمان می رسد.من معمولاً موبایلم را به داخل حمام نمی روم و هنگامی که جمله یا متنی به نظرم می رسد چند بار آن را تکرار می کنم تا در خاطرم بماند اما وقتی تعداد آنها زیاد می شود به خاطر آوردنشان مشکل می شود. شاید بهتر باشد یک گوشی قدیمی را با خود به حمام ببرم تا بتوانم خلاقیتم را سریعا ثبت کنم.